Zapomniana wieś, której nie znajdziemy na mapie

Zapomniana wieś Nowosady (niem. Neustift) znajduje się w województwie opolskim. Miejsca tego próżno szukać obecnie na mapie, dlatego postanowiliśmy o nim wspomnieć tutaj. Niezwykły klimat jaki tam panuje ciężko opisać w słowach. Dodatkowo w miejscu tym zachowała się kaplica św. Teresy (nie licząc ruin domów), która ulokowana jest na wzniesieniu, co tylko dodaje uroku

Zobacz film z tego miejsca

Zapomniana wieś i jej początki

Neustift (powojenne Nowosady) powstały w 1706 roku z woli komandorii w Grobnikach. Osada została utworzona na planie krzyża maltańskiego i składała się z ośmiu zagród, jednak wraz z rozwojem zatraciła swój pierwotny kształt. Na niewysokim wzgórzu ulokowano kaplicę, początkowo drewniano – glinianą, a od 1842 w całości drewnianą. Kaplica murowana, która znajduje się w tym miejscu do dnia dzisiejszego powstała prawdopodobnie w 1932 roku.

Swoją niezależność Nowosady utraciły w 1895 roku, kiedy to stały się przysiółkiem wsi Lisięcice, i nazwano ją wówczas Lisięcice Małe. 1 października 1948 roku wieś przemianowano na Nowosady. W 1906 roku w miejscowości powstała szkoła, a wcześniej dzieci uczęszczały do szkoły w Debrzycy. Do 1945 roku we wsi mieszkało 110 osób, a po wojnie wieś została zamieszkana przez polskich osadników, i niestety dość szybko zaczynała się wyludniać. Kiedy w latach 80. XX wieku, ostatnia rodzina wyjechała do Niemiec, domy rozebrano. Od tego momentu Nowosady to zapomniana wieś, jednak nie tak do końca.

Samotna kaplica na wzgórzu

Jak już wyżej wspomnieliśmy w miejscowości zachowała się kaplica św. Teresy, którą nadal opiekują się ludzie, dlatego Nowosady to nie do końca zapomniana wieś. Miejsce to w przeszłości było wielokrotnie rozkradane. W 2005 roku skradziono ponad 70-letnią figurę św. Teresy. Do dnia dzisiejszego nie odnaleziono ani figury, ani sprawcy. Każdego roku 1 października przy kaplicy odbywa się odpust św. Teresy, który jest licznie odwiedzany przez okolicznych mieszkańców.

zapomniana wieś

Tajemnicze groby

Przy kaplicy znajdują się dwa groby (wcześniej było podobno pięć), z których jeden należy do karczmarza, jednak ciężko było ustalić który. Karczmarz ten zginął w 1945 roku, a jego gospoda znajdowała się naprzeciw kaplicy. Nie udało nam się również ustalić, do kogo należy ten drugi grób, i co za osoba została tam pochowana. Jedna z osób zginęła 15 marca, a druga 30 marca 1945 roku.

zapomniana wieś

Zapomniana wieś dziś

Obecnie Nowosady są mocno porosnięte przez roślinność. W miejscu tym zachowały się jedynie ruiny domów, oraz wspomniana już kaplica św. Teresy, która stoi na wzgórzu. Można dostrzec jeszcze resztki brukowej drogi, która być może była główną trasą w tej wsi. Podobno w czasie wiosny można zobaczyć wiele kwitnących, jednak już zdziczałych drzew owocowych, które dawni mieszkańcy sadzili na swoich posesjach.

Nowosady i mroczne sekrety

Informacje o których teraz napiszemy dostaliśmy na naszą prywatną skrzynkę od naszych widzów. Po części właśnie te informacje sprawiły, że dowiedzieliśmy się o tym miejscu, i postanowiliśmy je odwiedzić.

Pierwsza z historii mówi o tym, że w pobliżu obecnej kaplicy w 1943 roku zamordowano księdza, a jego duch do teraz odwiedza to miejsce. Próbowaliśmy ustalić więcej szczegółów, jednak nie udało nam się.

Druga historia opowiada o tym, że jedna z okolicznych mieszkanek, która się do nas odezwała, w przeszłości wspólnie z koleżankami bawiła się w rejonie zapomnianej wsi. W pewnym momencie ich zabawę przerwało niespodziewane pojawienie się mężczyzny z psem, który nagle zniknął na ich oczach.

Kolejna historia nadesłana przez naszego widza mówi o ojcu i synie, którzy mieszkali w tej wsi. Pewnego dnia dziecko narozrabiało, przez co ojciec je niefortunnie uderzył, tak że zmarło. Po tym wydarzeniu ojciec powiesił się na jabłoni, która znajduje się w tej miejscowości. Sam widz, który nadesłał tą wiadomość doświadczył w tym miejscu niewytłumaczalnych zjawisk. Pewnego dnia jeżdżąc tam na motocyklu usłyszał krzyk, a po chwili sam motocykl odmówił mu posłuszeństwa, przez co musiał go pchać. Był pewny, że nie był tam sam

Zapomniana wieś . Czy miejsce jest nawiedzone?

W tym miejscu nie będziemy się dogłębnie rozpisywać o tym, czego tam doświadczyliśmy, ponieważ wszystko możecie zobaczyć na filmie, który tam zrealizowaliśmy. Próbowaliśmy na podstawie zasłyszanych historii ustalić czy miejsce rzeczywiście jest nawiedzone. Zbyt wiele głosów mówiących o dziwnych zjawiskach w tej miejscowości sprawiło, że postanowiliśmy się temu przyjrzeć. W miejscu tym panuje niesamowity klimat nie tylko w dzień, ale również nocą. Dziwna aura, która się tam unosi zaczęła się natychmiast udzielać.

Według nas miejsce to posiada w sobie energię, na co wskazują dziwne zakłócenia na dyktafonie w czasie przeprowadzania sesji EVP. Dziwne jest to, że zakłócenia te występowały jedynie w rejonie ruin jednego z domów. Druga sytuacja miała miejsce przy jedym z grobów. W tym miejscu zobaczyliśmy naoczny znak, który był powodowany być może przez jakąś zbłąkaną duszę. Źbło trawy na grobie zaczęło się dziwnie poruszać, mimo tego, że wokół wszystko było spokojne. Sytuacja ta powtórzyła się zaledwie dwukrotnie.

Jesteście ciekawi całej reszty? Zobaczcie nasz film i przekonajcie się sami, że miejsce to jest niezwykłe!

Więcej informacji o miejscu znajdziesz TUTAJ

Sprawdź więcej zapomnianych miejsc

Odwiedź nas w social mediach

1 komentarz

  1. Poszukiwacz przygód

    Parę tygodni temu późnym wieczorem, jeżdżąc po terenie w czasie drobnych zamieci przypadkiem dotarliśmy tam samochodem terenowy. Do dzisiaj nie wiem jak tam trafić chociaż jeżdżę po okolicy i szukam drogi od miejsca które jest moim punktem orientacyjnym. Coś mnie tam ciągnie z powrotem za dnia…

  2. Have you ever considered about including a little bit more than just your articles? I mean, what you say is important and all. However just imagine if you added some great photos or video clips to give your posts more, „pop”! Your content is excellent but with images and videos, this website could certainly be one of the very best in its niche. Awesome blog!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top