Zamek w Chrzelicach. Twierdza Templariuszy

zamek w Chrzelicach

Zamek w Chrzelicach, a raczej już jego ruiny pochodzą z przełomu XII – XIII wieku. Poniżej przedstawiamy Wam bliższe losy tego bogatego historycznie miejsca.

Zobacz film z tego miejsca

Templariusze i legendy o skarbach

Zamek w Chrzelicach został wzniesiony przez Joannitów na przełomie XII – XIII wieku. Jednak to wydarzenia z połowy XIII wieku sprawiły, że pojawiły się pierwsze legendy na temat tego miejsca. Właśnie w połowie XIII wieku dokonano przebudowy zamku, głównie według wskazówek rycerzy zakonu templariuszy, przez co obiekt uzyskał typowo obronny charakter. Pobyt templariuszy w tym miejscu stał się źródłem późniejszych legend, które mówiły i zresztą nadal mówią o ukrytych skarbach w podziemiach zamku.

Poszukiwacze skarbów

Legendy o skarbie tak mocno zadziałały na ludzką wyobraźnię , że wielu próbowało odkryć to na własną rękę. Miejsce to przeżywało prawdziwe oblężenie odkrywców z wykrywaczami. Dochodziło nawet do miejscowych wysadzeń, co naruszało całą konstrukcję zamku. Do dewastacji miejsca przyczyniali się również miejscowi, kradnąc na opał drewniane podłogi a nawet więźbę dachową.

Ile jest prawdy w tej legendzie?

Odkrywcy z wykrywaczami, którzy oblegali zamek trafiali na różne przedmioty. Niektórzy odnajdywali monety, inni figurki, jeszcze kolejni fragmenty broni. Pewna grupa poszukiwawcza odkryła małe trumny w jednej z piwnic. W środku znajdowały się kości należące prawdopodonie do osób dorosłych. Przestraszyli się swojego znaleziska i uciekli. Kiedy wrócili tam następnego dnia, wszystko zniknęło.

Czy przedmioty owe są częścią większego skarbu? Na to pytanie niestety nie mamy odpowiedzi

Kryjówka rozbójników

Koniec XV wieku przynosi kolejne barwne historie w dziejach obiektu, który stał się wówczas jedną z kryjówek rozbójników. Ich łupieżcze wyprawy stały się na tyle uciążliwe, że doprowadziły do zbrojnej interwencji ze strony opolskich Piastów, w wyniku czego zamek w Chrzelicach został poważnie uszkodzony i zdobyty.

Ostatni z opolskich piastów, książę Jan władał zamkiem do roku 1532. W tym czasie zarządził jego remont i przywrócił w pełni funkcję obronną obiektu. Po jego śmierci zamek przeszedł we władanie króla czeskiego Ferdynadna I , i od tego momentu często zmieniał swoich właścicieli.

Wojna i dalsze losy

Drugą wojnę światową zamek w Chrzelicach przetrwał bez szwanku. Kiedy wojska radzieckie opuściły ten teren, wnętrza zamku zaadaptowano na mieszkania, i zakwaterowano w nich kilkanaście rodzin

Upadek budowli rozpoczął się w latach 70. Budynek nie był restaurowany, a potężna burza, która miała miejsce w 1978 roku sprawiła, że zawalił się dach nad skrzydłem południowo – zachodnim. Mieszkańców ewakuowano, a zamek pozostawiono własnemu losowi.

Wspólnie z ekipą od badań zjawisk paranormalnych Kryptonim GHOST, wybraliśmy się do tego miejsca, aby zrealizować film, przy okazji badając je pod kątem paranormalnych. Historia obiektu sprawiła, że podjęliśmy taką decyzję. Zobaczcie co udało nam się zarejestrować na poniższym materiale.

Zobacz więcej opuszczonych miejsc

1 komentarz

  1. I like what you guys are up too. Such smart work and reporting! Keep up the superb works guys I¦ve incorporated you guys to my blogroll. I think it will improve the value of my web site 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top