Folwark w Bzionkowie – zabytek z historią i DUCHAMI!

folwark w bzionkowie

Dawny folwark w Bzionkowie to zespół dworsko-folwarczny z przełomu XIX i XX wieku, który kryje w sobie wiele tajemnic i historii. W tym wpisie opowiem ci o tym, jak wyglądał folwark w przeszłości i jak prezentuje się obecnie oraz jakie zjawiska paranormalne udało nam się tam zarejestrować.

ZOBACZ FILM Z TEGO MIEJSCA

Historia folwarku

Folwark w Bzionkowie należy do przysiółka Rzędowic, położonego przy drodze do Olesna, około 1 km na północ od Dobrodzienia. Na wielu mapach próżno szukać Bzionkowa, ponieważ jest to nieduże osiedle, które liczy zaledwie kilkadziesiąt domów. Jednak warto się tu zatrzymać, aby podziwiać zabytkowy kompleks budynków widoczny tuż przy szosie.

Folwark składa się z pałacu, domu podworskiego, czworaków, obór, starej gorzelni, stajni, spichlerza i kuźni. Na duży, brukowany plac wiedzie okazała brama wjazdowa. Na tyłach pałacyku wytyczono ogród, obok niego znajduje się nieduży park z ciekawymi okazami drzew. Budynki znajdują się w różnym stanie technicznym.

Nie wiadomo dokładnie, kiedy powstał folwark i kto był jego pierwszym właścicielem. Wiadomo jednak, że w XIX wieku należał do rodziny von Schaffgotschów, a następnie do rodziny von Reichenbachów. W 1926 roku majątek został sprzedany rodzinie von Kornitzów, która była jego ostatnim niemieckim właścicielem przed II wojną światową.

Po wojnie folwark został upaństwowiony i przekazany Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W latach 50. XX wieku wybudowano tu kilka dodatkowych domów dla pracowników PGR-u. W pobliżu stawu znajduje się też piękna kapliczka przydrożna, przy której w Wielką Sobotę święcono pokarmy.

folwark w bzionkowie
folwark w bzionkowie

Aktualny stan folwarku

W latach 90. XX wieku folwark został przejęty przez Agencję Rynku Rolnego, która dokonała pewnego rodzaju odnowienia. Niestety, nie było to odnowienie z szacunkiem dla historycznego stylu obiektu. Zniszczono stare pałacowe schody do ogrodu, piękne kaflowe piece zastąpiono bezosobowymi grzejnikami, parkowe ścieżki zalano betonem, wycięto część krzewów, a zagadkowy nagrobek otoczono betonowym obrzeżem.

Od roku 2000 swoje działania podjął prywatny inwestor, który planował stworzyć tu ośrodek turystyczno-wypoczynkowy. Jednak jego plany nie zostały zrealizowane i obiekt coraz bardziej niszczał. Od 2009 roku ma nowego właściciela, a od 2010 wystawiony jest na sprzedaż. W lokalnym planie zagospodarowania działka ujęta jest jako teren pod usługi turystyki i rekreacji. 

Co Nawiedza To tajemnicze miejsce?

Jeśli chodzi o zjawiska paranormalne to sytuacja prezentuje się dość ciekawie. W dawnym pałacu, do którego udaliśmy się na początku, udało się zarejestrować jeden, charakterystyczny głos, który prawdopodobnie należał do starszej kobiety. Dziwne jest to, że głos ten wydawał nam się dość znajomy. Mieliśmy podejrzenia, że coś za nami postanowiło podążać z innego opuszczonego miejsca, które odwiedziliśmy wcześniej.

Sytuacja się rozjaśniła, kiedy na Ghost Tube pojawiło się słowo: „Pamiętam Cię”. Dodam, że nigdy wcześniej nie odwiedziliśmy tego folwarku więc wszelkie potencjalne byty egzystujące w tym miejscu nie mogły nas pamiętać.

Kolejnym obiektem na terenie tego kompleksu, który okazał się aktywny paranormalnie był budynek mieszkalny, typowy „blok”. Tutaj mieliśmy wrażenie, a raczej wszystko na to wskazywało, że udało się nawiązać kontakt z duszami dawnych mieszkańców. Był mężczyzna, dziecko (dziewczynka), oraz starsza kobieta, o której wspomniałem już wyżej. Byty te dość precyzyjnie i logicznie odpowiadały na nasze pytania, co słychać zwłaszcza na SB7. Dlaczego nadal pozostali w tym miejscu? Czy doszło tutaj do jakiejś tragedii, w której zginęli? Tego nie udało nam się ustalić, ale bez wątpienia miejsce to jest nawiedzone.

Pozostała, ogromna część folwarku nie zrobiła na nas większego wrażenia, i nie mówię już tutaj o samych zjawiskach paranormalnych, ale również eksploracji. W budynkach nie zachowało się praktycznie nic, a wszystko co możliwe zostało rozkradzione, bądź zniszczone.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się więcej, to zapraszam do obejrzenia naszego filmu z tego miejsca. Być może odkryjecie coś, co mogliśmy przegapić. Jeśli tak, to podzielcie się tym z nami w komentarzu!

ZOBACZ WIĘCEJ OPUSZCZONYCH MIEJSC


Kliknij tutaj

Social Media


Facebook


Twitter


Youtube


Instagram

1 komentarz

  1. I’ve been surfing online greater than three hours today, yet I never discovered any fascinating article like yours. It is beautiful value enough for me. In my opinion, if all site owners and bloggers made just right content material as you did, the web can be a lot more useful than ever before. „I thank God for my handicaps, for through them, I have found myself, my work and my God.” by Hellen Keller.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top