Ruiny Kościoła w Wojnowicach i Stary Cmentarz

ruiny kościoła w wojnowicach

Ruiny Kościoła w Wojnowicach wraz z okalającym go, zabytkowym cmentarzem były polem walk w czasie II wojny światowej. Widok jaki obecnie prezentuje to miejsce, to właśnie skutek prowadzonych tutaj działań wojennych. Kościół znacznie ucierpiał, i nie został nigdy odbudowany, nie zabezpieczono go także w formie trwałej ruiny, przez co aktualnie grozi zawaleniem. Miejsce to odwiedziliśmy nocą, aby zbadać czy jest aktywne paranormalnie. Braliśmy pod uwagę to, że wspomniane działania wojenne mogły spowodować śmierć wielu osób w tym miejscu, ale to co udało nam się zarejestrować nas zszokowało.

ZOBACZ FILM Z TEGO MIEJSCA

Ruiny Kościoła w Wojnowicach i Jego Początki

Kościół, którego ruiny możemy podziwiać do dnia dzisiejszego, został wybudowany w latach 1806 – 1807. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się dwa inne kościoły, pierwszy drewniany z 1294 roku, i drugi wybudowany w 1613 roku, kiedy pierwszy uległ zniszczeniu. Po pożarze, który objął również część wsi Wojnowice, w miejscu tym powstał kościoł protestancki pod wezwaniem świętego Szymona i Judy Tadeusza, który również doznał ogromnych zniszczeń w czasie II wojny światowej, i nie został nigdy odbudowany.

Ruiny Kościoła w Wojnowicach to obecnie ruina, gdzie próżno szukać pozostałości po świetności tego obiektu. Brak dachu spowodował, że wewnątrz świątyni zadomowiła się natura. W miejscu dawnego ołtarza natrafić możemy na szczątki zdobień na ścianach. Obok kościoła znajdują się także pozostałości starego cmentarza, był to bowiem kościół cmentarny.

ruiny kościoła w wojnowicach

Ruiny Kościoła w Wojnowicach. Duchy Poległych

Do miejsca tego wybraliśmy się standardowo nocą, aby sprawdzić aktywność paranormalną. Sugerowliśmy się tym, że na skutek prowadzonych tutaj działań wojennych nie jedna osoba mogła stracić życie. Również stary cmentarz, który okala ruiny kościoła w Wojnowicach przykuł naszą uwagę. Po dotarciu na miejsce, usłyszeliśmy charakterystyczne dla tego typu miejscowości szczekanie psów, jednak momentami w ich ujadaniu było coś złowrogiego. Przed wejściem na teren świątyni przywitała nas mała kapliczka, która zresztą o tej porze również nabrała swoistego klimatu. Kiedy weszliśmy na teren obiektu, po lewej dostrzegliśmy pierwsze nagrobki, głównie dzieci. Po przejściu kilkunastu kroków z mroku zaczęła się wyłaniać sylwetka ruin kościoła w Wojnowicach. Przyznam szczerze, że obiekt swoim obecnym stanem budził odrobinę grozy, dodatkowo pora o której się tam znaleźliśmy tylko to potęgowała.

ruiny kościoła w wojnowicach

Co nawiedza to miejsce?

Pierwsze nasze pomiary wskazywały na to, że w miejscu tym nie egzystuje żadna energia, jednak niedługo miało się to zmienić. Kiedy okrążyliśmy budowlę z miernikiem pola elektromagentycznego K2, oraz zbadaliśmy starą część cmentarza, mimo braku wskazań postanowiliśmy zrobić pierwszą sesję EVP. W tym wypadku wściekłe ujadanie psów nie przeszkodziło nam w tym, aby zarejestrować pierwsze anomalie na dyktafonie. Słychać było ewidentnie zakłócenia, powodowane przez nieznaną energię. Zachęceni tymi wynikami, postanowiliśmy to kontynuować, tym razem we wnętrzu dawnej świątyni. I tutaj sprawa nie miała się inaczej, ponieważ zakłócenia nadal występowały.

Po tych działaniach Paweł, który towarzyszył mi w tej wyprawie postanowił przeskanować ten teren, za pomocą kamery sls. Na początku wyniki były mierne, i wydawało się, że nic więcej nie zdołamy uchwycić. Pozostało jeszcze jedno miejsce, a mianowice groby , które znajdują się przy samym wejściu. I tutaj zostaliśmy zaskoczeni, i to bardzo, ponieważ pierwszy raz mieliśmy styczność z taką sytuacją.

Zazwyczaj postacie, pojawiające się na kamerze sls, były ściśle związane z jakimś przedmiotem, tzn. pojawiały się na różnych przedmiotach, a tutaj sytuacja była odmienna. Postacie, które udało nam się zmapować, pojawiały się na wolnej przestrzeni, czego nie byliśmy w stanie już wytłumaczyć.

W tym momencie przyszedł czas na kolejną sesję EVP, która i tym razem wykazała sporo zakłóceń.

Kto nawiedza Ruiny Kościoła w Wojnowicach?

Postaci, które nam się mapowały było kilka, ale jedna z nich znacznie się wyróżniała. Była wysoka, i potężna. Wydaje nam się, że właśnie owa postać ma jakąś władzę nad tymi pozostałymi, jednak tego kim miałaby ona być nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Energię tą również usłyszeliśmy podczas sesji EVP.

ruiny kościoła w wojnowicach

W miejscu tym zrealizowaliśmy także film, na którym wszystko widać i słychać. Być może Wy będziecie mieli jakieś sugesie odnośnie tego miejsca, oraz sytuacji jaką udało nam się zarejestrować.

Więcej informacji o tym miejscu znajdziecie tutaj

Zobacz więcej opuszczonych miejsc

Odzwiedź nas na social mediach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top