Echo przeszłości – Nocne śledztwo w nawiedzonym mauzoleum von Sass w Borzysławicach

Dziś zapraszam Was na relację do mrocznego, zapomnianego mauzoleum w Borzysławicach (woj. opolskie). Obiekt ten jest częścią większego kompleksu, na który składa się również dwór do którego niestety nie udało nam się dostać. Nie oznacza to jednak, że wyprawa nie była ciekawa, a to co udało nam się zarejestrować jasno wskazuje, że opuszczone mauzoleum jest nawiedzone.

Zobacz film z tego miejsca

YouTube SRC Urbex

Wielkie plany Pozostały w Marzeniach

Borzysławice w województwie opolskim mają bogatą historię, która jest związana z jednym z dawnych właścicieli tutejszych dóbr. Gerhard von Sass bo tak miał na imię wspomniany właściciel podjął próbę założenia tu miasta, które miało przebiegać wzdłuż głównej ulicy.

Pomysł nie powiódł się, ale uzyskał uznanie w niemieckiej nazwie Borzysławic nadanej po 1936 roku. Miejscowość wówczas została nazwana Sassstadt – Miasto Sassa.

Dwór w Borzysławicach powstał pod koniec XVIII wieku jako siedziba rodziny von Sass. Na chwilę obecną budynek jest w kiepskim stanie technicznym, a wokół roztacza się zaniedbany park oraz dawne zabudowania gospodarcze.

mauzoleum
Dwór w Borzysławicach

Mroczne mauzoleum na skraju wsi

Tak jak wspomniałem wyżej do opuszczonego dworu nie udało nam się dostać, ale czekało na nas coś bardziej mrocznego.

Mauzoleum rodziny von Sass zostało wzniesione w 1790 roku dla Gerharda Alexandra von Sass. Jego położenie jest niezwykle klimatyczne ale równocześnie budzące strach. Znajduje się na lekkim wzniesieniu w lesie przy polnej drodze.

mauzoleum

Kiedy się zbliżaliśmy do naszego miejsca docelowego czuliśmy się coraz bardziej nieswojo. Aura jaka nam towarzyszyła oraz późna pora tylko pogłębiały to uczucie.

Po wyjęciu sprzętu i kamer udaliśmy się w kierunku tego mrocznego obiektu. Po chwili z ciemności zaczął wyłaniać się obraz ruin grobowca. Cała ta sceneria sprawiła, że poczułem ciarki na plecach. Mimo to czym prędzej weszliśmy do środka i rozpoczęliśmy śledztwo paranormalne.

mauzoleum

Z kim nawiązaliśmy kontakt?

Początkowo nie zarejestrowaliśmy nic szczególnego i szczerze mówiąc obawiałem się, że nic się już nie zmieni w tej kwestii.

Przełom nastąpił kiedy zaczęliśmy wymawiać imię dawnego właściciela, który został pochowany w tym mauzoleum. Nie sądzę, aby był to przypadek biorąc pod uwagę tak nagłą zmianę w naszych odczytach.

Wnętrze mauzoleum

Czy w takim razie nawiązaliśmy kontakt z dawnym właścicielem tego dworu? Osobiście uważam, że tak.

Ale nie tylko…

Na naszych urządzeniach mogliśmy dosłyszeć również głos kobiety. W tym wypadku niestety nie byliśmy w stanie ustalić kim mogłaby ona być za życia.

Te doświadczenia pokazały, że mauzoleum w Borzysławicach jest nawiedzone, jednak energia która tam egzystuje nie jest silna i wrogo nastawiona.

Zapraszam Cię do obejrzenia naszego filmu z tego miejsca, a być może odkryjesz coś co my mogliśmy przegapić? Podziel się swoimi spostrzeżeniami w komentarzu i do następnego! 🙂

Zobacz więcej opuszczonych miejsc

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top