Opuszczony Cmentarz w Środku Lasu i Tajemnicze Ogrody

belweder w sławięcicach

Mała spokojna miejscowość, a w niej… Opuszczony cmentarz , w środku lasu. Miejsce niezwykle ciche i klimatyczne, zwłaszcza że udaliśmy się tam nocą. Pora ta potęgowała tylko klimat tego miejsca, a wyobraźnia powodowała, że momentami można było poczuć odrobinę grozy.

Ukryty w lesie

belweder w sławięcicach
opuszczony cmentarz

Na zachód od miejscowości Niezdrowice znajduje się las, a w nim nieco zapomniany, jednak dobrze zachowany cmentarz żydowski. Pochodzi z pierwszej połowy XIX w. Prawdopodobnie sprzed roku 1822. Można to wnioskować po tym, że najstarszy zachowany nagrobek nosi datę 19 lutego 1822 roku. Cmentarz został założony na planie czworoboku, i zajmuje obszar o powierzchni około 0,5 hektara.

Dalsze losy cmentarza

Należący niegdyś do gminy żydowskiej z pobliskiego miasta Ujazd, które znajduje się na drugim brzegu rzeki Kłodnicy. Ostatni znany pochówek w tym miejscu odbył się 6 maja 1881 roku. W 1939 roku przeszedł na własność Zrzeszenia Żydów w Niemczech. Został zdewastowany podczas II wojny światowej przez hitlerowców, jednak nie uległ całkowitemu zniszczeniu

belweder w sławięcicach
opuszczony cmentarz

Nocna wyprawa

Tej nocy postanowiliśmy odwiedzić kilka opuszczonych miejsc. Na naszej mapie znalazł się między innymi właśnie ten cmentarz. Kiedy dotarliśmy na miejsce ujrzeliśmy las, w którym ukryte było to zapomniane miejsce. Mimo kilku drogowskazów, do cmentarza tego nie było łatwo dotrzeć. Noc ograniczała widoczność, i powodowała że wyobraźnia zaczęła pracować na wyższych obrotach, a cisza jaka tam panowała wyostrzyła wszystkie dźwięki dobiegające z lasu.

Po jakimś czasie w końcu ujrzeliśmy nasz cel. Z prawej strony, w leśnej gęstwinie zaczęły się wyłaniać pierwsze nagrobki ( macewy ) . Nocą miejsce to nabrało swoistego klimatu, bardziej mrocznego. Cmentarz ogólnie zachował się w dobrym stanie, jednak kilka nagrobków zostało zniszczonych. Napisy na grobach są w języku hebrajskim oraz niemieckim, a sam cmentarz wydaje się zapomniany i zaniedbany. Nie ulega jednak wątpliwości, że nieliczni odwiedzają to miejsce, ponieważ ścieżka która do niego prowadzi nie jest szczególnie zarośnięta.

Dalsza trasa

Na cmentarzu pobyliśmy chwilę, po czym postanowiliśmy się udać w kolejne miejsce, które było na naszej mapie tej nocy. Dawne założenie ogrodowe w stylu angielsko – francuskim z zachowanym do dziś pawilonem ogrodowym, jest oddalone o około 5 km od cmentarza. Postanowiliśmy skorzystać z okazji i odwiedzić również to miejsce .

Tajemniczy Belweder

belweder w sławięcicach

Naszym głównym celem nie są same pozostałości ogrodów, a zachowany do dziś charakterystyczny pawilon ogrodowy zwany potocznie Belwederem. Miejsce okazało się mało przystępne, jednak nas to nie zniechęciło. Po dawnych ogrodach zachowała się sporych rozmiarów brama, oraz część muru który je okalał. Samo dojście do pawilonu było utrudnione, ze względu na bujną roślinność, która porastała ten teren, jednak w końcu się udało do niego dotrzeć.

Historia i legendy związane z miejscem

Pawilon ogrodowy pochodzi z 1802 roku . Został wybudowany w stylu barokowym, na planie kwadratu z czterema cylindrycznymi wieżami w narożach. Budowla wchodziła w skład całego kompleksu ogrodów francuskich i angielskich. Jedna z legend głosi, że właśnie w tym budynku była przetrzymywana  była żona hrabiego Adolfa Magnusa von Hoyma hrabina Anna Konstancja von Brockdorf, czyli słynna z powieści Kraszewskiego hrabina Cosel – kochanka, a właściwie faworyta Augusta II Mocnego. My jednak nie znaleźliśmy informacji potwierdzających to wydarzenie.

Na chwilę obecną widać, że miejsce to jest zaniedbane. O ile sam zabytek jest w nie najgorszym stanie, to teren wokół jest bardzo nieprzystępny, oraz porośnięty gęstą roślinnością.

Film

Postanowiliśmy zrealizować z tych dwóch miejsc również film, i wszystkich tych, których to zaciekawiło zapraszamy do obejrzenia materiału

 

ZOBACZ WIĘCEJ OPUSZCZONYCH MIEJSC


ZOBACZ WIĘCEJ

SOCIAL MEDIA


Facebook


Youtube


Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top