Perła w ruinie. Dawny dworzec kolejowy w Głubczycach

dworzec kolejowy głubczyce

Budynek dworca kolejowego w Głubczycach został wzniesiony w 1890 roku jako część linii kolejowej Racibórz – Racławice Śląskie. Został zbudowany na kształt lokomotywy, a jego ponad 20 metrowa wieża imitująca komin parowozu, służyła jako punkt widokowy.

Jakiś czas temu wybraliśmy się tam, żeby sprawdzić jak obiekt prezentuje się na chwilę obecną. Łagodnie mówiąc, nie jest w najlepszym stanie.

Historia zapisana w filmie

dworzec kolejowy głubczyce

Ciekawostką jest fakt, że dworzec w Głubczycach jest wierną kopią greckiego dworca w Salonikach, który jednakże nie istnieje ponieważ spłonął. Amerykańscy filmowcy chcąc nakręcić kosztowną superprodukcję pod nazwą „Triumf Ducha”, której akcja właśnie miała odgrywać się Grecji, szukali odpowiedniego miejsca i trafili na ten dworzec. W kwietniu 1989 roku ruszyły zdjęcia do filmu, a miejsce to pamięta na przykład słynnego aktora hollywoodzkiego, Willema Dafoe.

 

I nadszedł powolny koniec

dworzec kolejowy głubczyce

Trasa była wykorzystywana jeszcze w latach 80. XX w. również na potrzeby ruchu pasażerskiego.  Następnie tory były już tylko utrzymywane rzekomo dla potrzeb licznej okupacyjnej armii radzieckiej. Trasa definitywne straciła na znaczeniu po upadku komunizmu i była stopniowo likwidowana. Ostatecznym końcem był kwiecień 2000 roku kiedy odjechał stąd ostatni pociąg na linii relacji Głubczyce – Racławice. Od tego momentu nie przejechał tamtędy żaden pociąg, a sam budynek został całkowicie opuszczony. Wielokrotnie wystawiany na sprzedaż, nie doczekał się porządnego nabywcy, co widać na zdjęciach.

 

Co o tym myślimy?

dworzec kolejowy głubczyce

Kiedy dotarliśmy pod budynek dworca ujrzęliśmy przygnębiający widok. Obiekt jest już praktycznie w ruinie. Dach w większości zawalony, wybite okna, i prowizoryczne zabezpieczenie, które nie jest w stanie uchronić tego miejsca przed dalszą dewastacją . Na chwilę obecną trudno sobie wyobrazić, że niegdyś to miejsce tętniło życiem. Jeżeli w najbliższym czasie nie znajdzie się odpowiedni inwestor to obiekt całkowicie przestanie istnieć . Niepowtarzalny zabytek, w oryginalnym kształcie lokomotywy parowej , jest praktycznie pozostawiony sam sobie.

 

 

ZOBACZ WIĘCEJ OPUSZCZONYCH MIEJSC


ZOBACZ WIĘCEJ

SOCIAL MEDIA


Facebook


Youtube


Instagram

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top